Tym samym zbudował fundament pod międzynarodowe, odnoszące sukcesy przedsiębiorstwo, działające w różnych sektorach. Firma rozpoczęła działalność w 1862 r. od produkcji maszyn do szycia. Później Opel był największym na świecie producentem rowerów, aż wreszcie stał się marką motoryzacyjną o międzynarodowej renomie. Idea, która od samego początku wyróżniała wszystkie produkty marki Opel – by innowacje były przystępne dla każdego – pozostaje aktualna do dzisiaj. Opel w pełni zaangażował się w elektryfikację i oferuje klientom szeroki wybór modeli z różnymi wariantami zelektryfikowanego napędu.
-

-
1862 r.: POCZĄTEK MARKI OPEL
Kariera Adama, najstarszego syna mistrza kowalskiego Philippa Wilhelma Opla, była poniekąd zaplanowana odkąd się urodził – pewnego dnia miał przejąć i kontynuować ojcowski biznes. Jednak Adam miał inny pomysł na życie, a jego wielkim marzeniem był wyjazd do Paryża. Po pobycie w Liège, Brukseli i Londynie wreszcie dotarł do wymarzonego miasta, gdzie pod wpływem impulsu postanowił zrobić interes na maszynach do szycia. Pod koniec sierpnia 1862 r. 25‑letni wówczas Adam wrócił do rodzinnego Rüsselsheim i otworzył skromny warsztat w domu rodziców – na przekór ojcu, którego maszyny do szycia zupełnie nie interesowały. Dla młodego światowca powrót z kosmopolitycznych metropolii do rodzinnej miejscowości musiał być sporą zmianą. Ale to właśnie w liczącym 2000 mieszkańców Rüsselsheim, Adam położył fundamenty pod globalną firmę i markę Opel.
-

-
Zmontowanie pierwszej maszyny do szycia zajęło miesiące. Gotowy egzemplarz kupił mistrz krawiecki Hummel z Rüsselsheim, a następnie pracował na nim przez 40 lat. Już wtedy firma działała zgodnie z motto „Niezawodny Opel”. W 1863 r. Opel otworzył pierwszy zakład produkcyjny w nieużywanej oborze należącej do jego wuja. Georg, brat Adama, przysyłał mu z Paryża stal, czółenka, nici i kompletne maszyny do dalszej odsprzedaży. Ukazała się pierwsza reklama produktów firmy, a Adam zatrudnił pierwszego pracownika. Opel nie tylko produkował maszyny do szycia, ale także handlował nimi z dużym powodzeniem.
-

-
Przez kolejne lata biznes oparty na tych urządzeniach rozkwitał, a marka Opel się rozwijała. W 1868 r. Adam zbudował nową fabrykę z dwukondygnacyjną halą, maszyną parową oraz przyległym do nich budynkiem mieszkalno-biurowym. W młodej firmie pracowało wówczas 40 osób. W tym samym roku przedsiębiorca poślubił Sophie, która nie tylko zajmowała się gospodarstwem domowym, ale prowadziła też księgowość firmy, wnosząc powiew świeżości do panujących w niej procedur. Produkcja szybko rosła – między innymi dlatego, że Opel starał się spełniać indywidualne życzenia klientów i projektował różne modele maszyn do specjalnych zadań. W 1886 r. fabryka wyprodukowała 18 000 maszyn do szycia. Firma stała się jednym z największych producentów takich maszyn w Niemczech i eksportowała je do całej Europy.
-