Gdy wyjeżdżamy na wakacje, często spotykamy się z tym samym problemem. Gdzie rozlokować bagaż oraz w jaki sposób go ustawić, żeby nie wpływał na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo? Pierwszą myślą jest oczywiście bagażnik. To w nim decydujemy się przewozić walizki oraz różnorakie akcesoria. Nie zawsze jednak okazuje się, że jesteśmy w stanie zmieścić do środka cały ekwipunek, zwłaszcza gdy chcemy zabrać ze sobą narty, snowboard czy rower. W takich przypadkach niemal niezbędne okazują się bagażniki dachowe. Można do nich zamontować specjalne uchwyty do sprzętów sportowych lub box – pojemny kufer na dowolne przedmioty. To przynosi znaczące ułatwienie dla kierowcy oraz pasażerów. Niektóre z aut posiadają relingi – podłużne belki, do których mocuje się belki poprzeczne stanowiące podstawę bagażnika. Możliwy jest również montaż bagażnika bez relingów. Potrzebujemy wyłącznie poprzecznych belek, które muszą być solidnie przytwierdzone. Nie mogą się chybotać i powinny być ustawione równolegle do siebie.
-
PODSTAWA KAŻDEGO BAGAŻNIKA
Belki bazowe stanowią podstawę każdego bagażnika, niezależnie od jego przeznaczenia (uchwyt na rower, narty, wózek dziecięcy czy kajak). Na nich utrzymuje się cały ciężar, dlatego muszą być trwałe i wytrzymałe na ciężar. Niektóre auta przewidują montaż bagażnika dachowego bez relingów. Producenci wyznaczają miejsce przeznaczone na mocowania, które są znacznym ułatwieniem dla montującego. Dzięki temu mamy pewność, że bagażnik znajduje się w odpowiednim miejscu. Belki bazowe są odporne na czynniki zewnętrzne – złe warunki atmosferyczne oraz ciężar. Mają dużą nośność, która gwarantuje wystarczającą stabilność.
-
JAK ZAMONTOWAĆ BAGAŻNIK DACHOWY BEZ RELINGÓW?
Zanim zajmiemy się montażem, powinniśmy wiedzieć, na jaki bagażnik się zdecydować. Odpowiedz sobie na pytanie, do czego ma służyć. Przewozu rowerów? A może chcesz przymocować pojemny kufer? Weź pod uwagę wagę ładunku, jaki chcesz transportować oraz nośność samego dachu – nie wolno przekraczać parametrów podanych przez producenta. Bagażniki dachowe bez relingów mają gwarantować stabilność, w końcu to na nich utrzymuje się cały ciężar. Ze względów bezpieczeństwa muszą być doskonale dopasowane, a przy tym nie powinny powodować wgnieceń ani zadrapań. Solidnie przymocowane belki nie mogą poruszać się podczas jazdy, nawet przy większych prędkościach muszą trzymać się dachu auta.
-
MOCOWANIE BAGAŻNIKA DACHOWEGO BEZ RELINGÓW - KROK PO KROKU
- Zanim przystąpimy do montażu należy sprawdzić, czy posiadamy wszystkie niezbędne elementy bagażnika oraz czy nie są uszkodzone.
- Kolejnym krokiem jest ustalenie odpowiedniego miejsca dla belek (czasem producenci sami oznaczają wybrane punkty). Pilnuj, aby odległości między belkami wynosiły 60-80 cm, pod warunkiem, że producent nie podał innych parametrów.
- Montujemy pierwszą belkę, mocując końcówki stóp do krawędzi dachu. Nie powinniśmy zbyt mocno dokręcać elementów, ponieważ możemy uszkodzić dach samochodu.
- Po sprawdzeniu stabilności pierwszej belki można przystąpić do montażu drugiej.
Warto sprawdzić ich stabilność podczas jazdy próbnej z obciążeniem i bez niego. Dzięki temu przekonamy się, czy prawidłowo przymocowaliśmy bagażnik do dachu samochodu.
-
DLACZEGO WARTO MIEĆ BAGAŻNIK DACHOWY?
Bagażnik nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu, ale okazuje się bardzo przydatny. Dzięki niemu możemy przewieźć znacznie więcej bagażu, a także mamy pewność, że ten nie uszkodzi się podczas transportu. Solidnie zamocowane belki gwarantują stabilność, szczególnie jeśli montaż będzie precyzyjny. Choć można go wykonać samodzielnie, dobrze jest oddać auto w ręce fachowców, dla których brak relingów nie stanowi najmniejszego problemu. Jeśli często podróżujesz i lubisz aktywnie spędzać czas to bagażnik dachowy będzie doskonałą propozycją dla Ciebie. Dzięki niemu przetransportujesz swój rower czy narty w dowolne miejsce i będziesz mieć pewność, że nie ulegną zniszczeniu. To również doskonałe ułatwienie, gdy planujemy przeprowadzkę i nie chcemy wykonywać kilku kursów samochodem.
-
źródło: Grupa Gezet / fot. Thule