Nadrzędną zasadą, jaką powinniśmy się kierować, jest wybór sklepu. W tej kwestii należy zdać się na wiedzę i doświadczenie profesjonalistów, którzy pozwolą dobrać taki, który będzie odpowiedni dla danego modelu. Należy unikać supermarketów, gdzie akumulatory często są niewłaściwie przechowywane, przez co stają się bardziej awaryjne i mniej odporne na eksploatację. Gwarancja nie obejmuje naturalnego zużycia, a więc w razie usterki nie będziemy mogli liczyć na zwrot kosztów lub wymianę. Kupując w specjalistycznych sklepach, masz gwarancję najwyższej jakości – dobór akumulatora dla mechanika samochodowego to prosta sprawa, a dla Ciebie pewność posiadania najlepszego osprzętu.
CENA NIE GRA ROLI
Przy kupnie akumulatora samochodowego nie powinniśmy kierować się ceną. Niższa nie zawsze okaże się dla nas atrakcyjna, ponieważ źle dopasowany podzespół wywoła awarię i spowoduje dodatkowe koszty związane z kupnem nowego akumulatora samochodowego. Trzeba wiedzieć, jaki będzie odpowiedni do naszego modelu. Nowe auta najczęściej są wyposażone w wiele odbiorników prądu, system start-stop i układ odzyskiwania energii, która pochodzi z hamowania. Takie pojazdy wymagają specjalistycznych akumulatorów typu ECM i AGM – wydajne, powszechnie stosowane w autach z napędem hydrybowym. W takich warunkach pracy nie sprawdzą się te kwasowo-ołowiowe, ponieważ nie służy im wysoki prąd ładowania podczas hamowania silnikiem i gwałtownego rozładowywania.
ODPOWIEDNIO DOBRANY
Dobór akumulatora powinien być zgodny z tym, jaki był fabrycznie zamontowany. W kwestii doboru akumulatora powinniśmy przede wszystkim przestrzegać zaleceń producenta. Jeśli nie jesteśmy pewni, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów zajmujących się motoryzacją.
WAŻNE ASPEKTY
Ważną rolę odgrywa również prąd rozruchowy podawany w amperach i pojemność akumulatora. Silniki typu diesel wymagają wyższych parametrów, ponieważ do rozruchu zużywają większą ilość energii. Przeciwnie jest w przypadku silników benzynowych, które powinny być bardziej odporne na trudne warunki eksploatacyjne. Nie zawsze większa pojemność będzie dla nas odpowiedniejsza, ponieważ przekraczając zalecenia producenta, możemy również doprowadzić do sytuacji, w której akumulator samochodowy będzie się znacznie szybciej rozładowywać.
JAKI AKUMULATOR DO SAMOCHODU BĘDZIE NAJLEPSZY?
Należy pamiętać również o istotnej kwestii, jaką jest… kształt akumulatora samochodowego. Musi oczywiście zmieścić się pod maską. Jeśli mamy wyższą, powinniśmy postawić na większe akumulatory, ale także pamiętać o ułożeniu tzw. plusa i minusa, które odgrywa ważną rolę w trakcie montażu. Kupując tę część samochodową, należy więc kierować się wieloma parametrami i mieć na uwadze różnorodne wymagania, jakie stawia przed nami producent.