Kupno wymarzonego pierwszego samochodu to ważna decyzja, często związana z wieloma wyrzeczeniami, by odłożyć odpowiednią ilość gotówki. Jest ona istotna również dla tego, że jeżdżąc pierwszym samochodem, nabieramy wprawy w prowadzeniu auta, ćwiczmy jako kierowca właściwe nawyki. Przy tym to ważny moment w naszej biografii – pierwsze auto pamięta się zwykle do końca życia. Na co więc zwrócić uwagę przy kupnie pierwszego samochodu? Oto garść przydatnych wskazówek.
- Sprecyzuj swoje oczekiwania, dopasowując je do realiów – oczywiście budżet gra niebagatelną rolę, ale wcale kupno bardzo drogiego samochodu nie przekłada się na to, że staniemy się znakomitymi kierowcami. Przy tym dla jednych tani samochód to taki za 5 000 zł, dla innych za 50 000 zł. Zastanów się, na czym najbardziej ci zależy – na nowoczesnym wyposażeniu, bezpieczeństwie jazdy czy na osiąganiu zawrotnych prędkości? Jeśli na tym ostatnim – warto na początku swojej „drogi kierowcy” przytemperować pragnienie szybkości na rzecz samego oswojenia z samochodem. Ponadto – nie chcesz chyba od razu stracić prawa jazdy lub doprowadzić do wypadku na średnio przystosowanych do dużej szybkości polskich drogach?
- Na pierwszym miejscu bezpieczeństwo i ekonomia – warto poprosić kogoś o pomoc przy sprawdzeniu stanu technicznego branych pod uwagę samochodów, a samemu zainteresować się kosztami utrzymania auta. Choć wielu z nas chętnie widziałoby pod maską jakiś bulgoczący silnik, to jednak z czasem okazuje się, że koszt paliwa, ubezpieczenia czy naprawy może być ponad naszymi możliwościami finansowymi. Dlatego też wiele młodych osób decyduje się przy kupnie samochodu na praktyczne modele, w tym używane, sprawdzone, cechujące się niską awaryjnością, prostą budową i silną konstrukcją. Warto przy tym kierować się przebiegiem i rocznikiem, nie patrzeć tylko na cenę, ponieważ ona nie zawsze przekłada się na jakość samochodu. Lepiej kupić średniej klasy sprawny samochód i móc nim wszędzie jeździć bez problemów niż drogi samochód lub taki z usterkami technicznymi, który ze względów finansowych bądź ciągłych wizyt u mechanika częściej będzie stał niż jeździł.
- Zwróć uwagę na dokumenty – w emocjach związanych z kupnem samochodu nie powinno się zapomnieć o formalnych aspektach zakupu. Lepiej rzucić okiem na dokumenty takie jak dowód rejestracyjny i dane osobowe zbywcy, w tym sprawdzić zgodność numeru nadwozia z numerem wpisanym do dowodu rejestracyjnego. Dla własnego bezpieczeństwa warto upewnić się też o ważność polisy OC i przeglądu oraz poprosić do wglądu kartę pojazdu. Ponadto umowa kupna-sprzedaży powinna być odpowiednio sporządzona, zawierać potrzebne dane, a po jej podpisaniu zbywca powinien przekazać wszystkie dokumenty do auta. Po nabyciu samochodu trzeba zaś odwiedzić urząd skarbowy (druk PCC-3 i podatek), biuro ubezpieczeń i właściwy dla twojego miejsca zamieszkania wydział komunikacji w celu zarejestrowania na siebie auta. Dopiero po załatwieniu wszystkich formalności możesz w pełni cieszyć się z posiadania pierwszego samochodu.
Życzymy ci udanego kupna samochodu i radości z jeżdżenia swoim pierwszym autem!
[KLIKNIJ I ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ]