Motocykle o niewielkiej pojemności silnika pozwalają na nieco większą oszczędność, ale w przypadku maszyn o dużej masie i imponującej mocy także można ograniczyć wydatki przy dystrybutorze. Jak to zrobić? Skorzystaj z naszych wskazówek, by obniżyć poziom spalania Twojego motocykla.
-
ZUŻYCIE PALIWA MOTOCYKLI – OD CZEGO ZALEŻY?
Największy wpływ na poziom spalania mają pojemność i budowa silnika. Zużycie paliwa w dużym stopniu zależy od liczby cylindrów, konstrukcji jednostki napędowej oraz jej mocy. Rozbudowany układ rozrządu zwykle oznacza duże spalanie.
Zużycie paliwa w motocyklach uwarunkowane jest więc w głównej mierze budową maszyny. Obecnie jednak producenci przywiązują dużą wagę do wydajności motocyklów, stawiając na nowoczesne i ekonomiczne rozwiązania. Poza konstrukcją silnika, duży wpływ na poziom spalania ma styl jazdy. Zużycie paliwa motocykli rośnie wraz z rozwijaną prędkością. Wysokie obroty to jednak nie wszystko. Dynamiczne przyspieszanie i hamowanie oraz częste wyprzedzanie wiążą się z większym spalaniem niż płynna jazda, bez gwałtownych zmian prędkości.
Zużycie paliwa w motocyklach o małym, elastycznym silniku jest dużo mniejsze, niż w przypadku modeli z jednostką napędową o dużej pojemności i masywnej konstrukcji. Mimo to współczesne silniki są dużo bardziej oszczędne, niż motocykle starszej generacji.
-
ZUŻYCIE PALIWA W MOTOCYKLACH – JAK ZMNIEJSZYĆ?
Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie poziomu spalania maszyny. Na początek popracuj nad techniką jazdy. Co prawda, to właśnie dynamiczna przejażdżka dostarcza wielu motocyklistom największej przyjemności, ale znacząco zwiększa też wydatki na benzynę. Poprzez płynną jazdę można ograniczyć zużycie paliwa.
Motocykle warto prowadzić po najlepszej linii jazdy, co pozwoli zachować dynamikę przy zmniejszeniu spalania. Rozwijanie dużych prędkości wiąże się ze zwiększeniem oporu powietrza, a ten z kolei wpływa negatywnie na poziom spalania. Zużycie paliwa motocykli rośnie wraz z oporem, który z kolei zwiększa się dwukrotnie szybciej, niż prędkość jazdy. A co z popularną w starszych maszynach jazdą na ssaniu? Zaopatrzenie wciąż zimnego silnika w zwiększoną dawkę benzyny nie sprzyja oszczędnościom. Najlepiej więc wyłączyć tę opcję zaraz po uruchomieniu maszyny.
-
ZUŻYCIE PALIWA – MOTOCYKLE I ICH KONDYCJA
Poziom spalania uzależniony jest także od stanu łańcucha napędowego. Jeśli jego napięcie jest nieprawidłowe, opór tarcia wzrośnie, a wraz z nim zużycie paliwa. Motocykle z zużytym napędem spalają więcej benzyny niż te z podzespołami w dobrej kondycji. Nie zaniedbuj więc smarowania łańcucha. Upewnij się także, czy jest on właściwie naciągnięty.
Duże znaczenie ma również ciśnienie powietrza w kołach. Warto je kontrolować, zwłaszcza przed długimi trasami. Zużycie paliwa w motocyklach z maksymalnym, zalecanym przez producenta ciśnieniem jest niższe, szczególnie na długich i szybkich odcinkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zmniejszeniu ulegają opory toczenia, a co za tym idzie, poziom spalania. Jeśli Twoim celem jest ograniczenie wydatków na benzynę, zadbaj również o odpowiedni, przylegający do ciała strój i zrezygnuj z balastu.
Jak widzisz, metod na ograniczone zużycie paliwa motocykli jest wiele. Wypróbuj je na swojej maszynie, by jeździć ekonomiczniej. Jeśli jednak nie chcesz zmieniać swojego stylu jazdy na mniej dynamiczny, musisz pogodzić się z tym, że będzie Cię to słono kosztować.
___
źródlo: Grupa Gezet